UWAGA! Od 9 lipca do 31 sierpnia 2018 roku Urząd Miejski w Trzebnicy czynny będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-15.00. Urząd Stanu Cywilnego przyjmuje interesantów od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.00 – 15.00. Burmistrz Gminy Trzebnica w sprawach skarg i wniosków przyjmuje w środy  od godz. 15.00  do godz. 15.15.

  • EN
  • DE

Podziękowania Burmistrza za Kiermasz Wielkanocny

Za nami kolejne ważne wydarzenie, które zapisuje karty współczesnej historii Trzebnicy. W ostatnią niedzielę, 29 marca, już po raz drugi odbył się w naszym mieście Kiermasz Świąteczny połączony z Paradą Palm Wielkanocnych. Ogromnie cieszę się, że inicjatywa, z którą wystąpiłem dwa lata temu, spotkała się z tak dużym zainteresowaniem i entuzjazmem z Państwa strony.

I choć pogoda próbowała pokrzyżować nam plany, to w licznym gronie stanęliśmy wśród bogato zastawionych kramików, by skosztować tradycyjnych potraw wielkanocnych i podziwiać wyjątkowe ozdoby świąteczne. Z przestrzeni deptaka, który staje się miejscem szczególnej integracji lokalnej, wyruszyliśmy w procesji z palmami w stronę Bazyliki św. Jadwigi, gdzie przywitał nas dziekan ks. Jerzy Olszówka SDS. Wszystko po to, by dać ważne świadectwo pokoleniowej troski o wspólne dziedzictwo kulturowe.

To prawda, że Niedziela Palmowa wprowadza nas w czas ciszy i skupienia nad symboliką krzyża. Jednak cały czas staramy się pamiętać, że ostateczny wymiar Świąt Wielkanocnych odwołuje nas do wartości, jaką jest życie - jego piękno i moc. I w tym kontekście szczególne znaczenie ma właśnie to święto. Tego dnia uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy wspomina cały świat chrześcijański, a jak wiemy, w polskiej tradycji ludowej Niedziela Palmowa zajmuje miejsce szczególne. Sam, kiedy kilka lat temu rozpocząłem współpracę z mieszkańcami sołectw, odkryłem różnorodność kultury, z którą zasiedliliśmy tereny naszej gminy. Dziś widzę, jak ta różnorodność staje się naszym bogactwem, powodem do dumy, ale i inspiracją dla kolejnych inicjatyw. Pięknie wyplecione palmy - imponujące nie tylko ze względu na rozmach, z jakim zostały zrobione, ale również i troskę o detale, szczegóły – w niedzielny poranek podziwiali zarówno starsi mieszkańcy, jak i młodsi. Cieszę się, że udało się stworzyć właśnie taki - międzypokoleniowy - charakter wydarzenia. Na deptaku spotkały się bowiem całe rodziny! Dzięki temu mogliśmy wspólnie nie tylko świętować, radować się, ale także kultywować i podtrzymywać tradycje polskie. To bardzo ważne w budowaniu współczesnego charakteru naszej gminy Trzebnica. Wszyscy bowiem widzimy, że ma ona piękne oblicze nowoczesności, które jest także mocno zakorzenione m.in. w naszych osobistych losach i historiach życia.

Chciałbym w tym miejscu złożyć serdeczne podziękowania mieszkańcom sołectw oraz sołtysom za ich trud i zaangażowanie, które włożyli w organizację Kiermaszu Świątecznego i Parady Palm Wielkanocnych. Od wielu już lat obserwujemy, jak włączają się Państwo w budowanie naszej wspólnej codzienności w gminie Trzebnica, jak ją Państwo współtworzą i ubogacają. Słowa wdzięczności kieruję również do wszystkich lokalnych artystów, którzy podczas kiermaszu zaprezentowali swoje arcydzieła oraz umili nam czas występami z muzyką ludową. Pragnę również podziękować pracownikom Trzebnickiego Centrum Kultury i Sportu na czele z dyrektor Agnieszką Pawlaczek oraz paniami - Łucją Kołodziejczyk i Pauliną Franczak - za wkład włożony w organizację wydarzenia. Dziękuję także dziekanowi ks. Jerzemu Olszówce za odprawienie Eucharystii.

                                                                                                               

                                                                                                  md wł.jpeg

 

Kiermasz Wielkanocny (38 of 163).jpeg
W Niedzielę Palmową odbył się w Trzebnicy II Kiermasz Świąteczny oraz Parada Palm Wielkanocnych. Pochód poprowadził burmistrz Marek Długozima.