• EN
  • DE

Igrzyska Sportów Nieolimpijskich w 2017 roku w Trzebnicy

We wtorek, 4 listopada Trzebnicę wizytował przedstawiciel Międzynarodowej Federacji Biegów na Orientację IOF Daniel Leibundgut.

Na mocy porozumienia podpisanego pomiędzy burmistrzem gminy Trzebnica Markiem Długozimą a prezesem Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego - Światowe Igrzyska Sportowe 2017 Sp. z o.o. Piotrem Przygońskim zarezerwowane zostały trzebnickie obiekty, na których w 2017 roku zostanie rozegrana jedna z konkurencji Igrzysk Sportów Nieolimpijskich.

Gospodarzem tego prestiżowego i międzynarodowego wydarzenia jest miasto Wrocław, które zadecydowało o organizacji jednej z konkurencji w ramach Igrzysk właśnie w Trzebnicy. Konkurencją tą będą biegi na orientację, zaś miejscem rozgrywania zawodów będą trzebnickie tereny sportowo-rekreacyjne wokół ul. Leśnej oraz Lasu Bukowego. Dzięki podpisanemu porozumieniu do Trzebnicy w sierpniu 2017 roku zawita światowa czołówka zawodników tej ciekawej dyscypliny. Jest to doskonała okazja do wypromowania Trzebnicy jako miejscowości sportowo-rekreacyjnej na arenie międzynarodowej. Warto nadmienić, że biegi na orientację są niemalże sportem narodowym w krajach skandynawskich, których telewizje na żywo relacjonują najważniejsze zawody w tej dyscyplinie. Bardzo prawdopodobne jest, że przed Igrzyskami Sportów Nieolimpjskich w 2016 roku Trzebnica będzie również gospodarzem Pucharu Świata w biegach na orientację. Wydarzenie to będzie miało również międzynarodową rangę oraz pozwoli na sprawdzenie tras biegowych i optymalizację rozwiązań organizacyjnych przed Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich w 2017 roku. W celu sprawnego przygotowania i przeprowadzenia tych prestiżowych wydarzeń, trzebnickie tereny rekreacyjne były już wielokrotnie wizytowane przez przedstawicieli Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego - Światowych Igrzysk Sportowych oraz delegatów z zagranicy.

Już 15 maja 2014 roku Trzebnicę wizytowali przedstawiciele IWGA (International World Games Association), UFA Sports, ST (Swiss Timing) Sportservive GmbH oraz Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego The World Games 2017. Wizytacja przebiegła bardzo pomyślnie - goście wyjechali pod wrażeniem zrewitalizowanych terenów wokół trzebnickich stawów. Stwierdzili oni również, że zaproponowane przez Trzebnicę tereny idealnie nadają się do organizacji Igrzysk. Kolejne spotkanie odbyło się w sierpniu bieżącego roku na trzebnickim Rynku, gdzie burmistrz Marek Długozima wraz z sekretarzem Danielem Buczakiem, Naczelnikiem Wydziału Promocji Jakubem Szurkawskim i Dyrektorem TCKiS Agnieszką Pawlaczek rozmawiali z osobami odpowiedzialnymi za organizację Pucharu Świata w biegach na orientację, zrzeszonymi we wrocławskim klubie WKS Śląsk Wrocław. Wraz z nimi do Trzebnicy przyjechał wtedy Grzegorz Pyzałka – członek komitetu organizacyjnego World Games 2017.

We wtorek, 4 listopada Trzebnicę wizytował przedstawiciel Międzynarodowej Federacji Biegów na Orientację IOF Daniel Leibundgut. Wizja lokalna w terenie miała na celu sprawdzenie gotowości naszego miasta pod kątem infrastruktury do mającego się odbyć w 2016 roku Pucharu Świata w Biegach na Orientację oraz tej samej dyscypliny w ramach odbywającego się rok później World Games 2017 Wrocław. Na podstawie tej wizyty zostanie stworzony szczegółowy plan działania, który jest konieczny przy organizacji tak ważnej imprezy o randze światowej – Dzisiaj odbywamy szczegółowy przegląd terenu oraz infrastruktury, który pomoże nam w wytyczeniu najbardziej optymalnej przestrzeni rozgrywki – powiedział Kalikst Sobczyński Z-ca Dyrektora WKS "Śląsk" i Szef Szkolenia, który również uczestniczył w przeprowadzonej wizytacji.

World Games w kilku słowach

Współorganizacja Pucharu Świata w biegach na orientację oraz Igrzysk Sportów Nieolimpijskich jest kolejnym dowodem na to, że warto stawiać na sport i organizować tak wiele przedsięwzięć, w tym także sportowych, jak to robimy konsekwentnie od kilku lat. Organizacja obu wymienionych zawodów w Trzebnicy jest również wielkim wyróżnieniem spośród miast w całym kraju.
– powiedział Burmistrz Marek Długozima i dodał - Cieszę się, że organizatorzy dostrzegają nasze starania i zaangażowanie wkładane w rozwój sportu. Podczas wizytacji zapewniłem pana Daniela Leibundguta, że chcemy w pełni zaangażować się w omawiany projekt. Myślę, że już nie raz pokazaliśmy, że nie boimy się nowych wyzwań, dlatego jestem przekonany, że za dwa lata będziemy mieli w Trzebnicy kolejne piękne, sportowe święto, a cały trzebnicki rynek wypełni się narodowymi flagami różnych państw oraz kibicami i zawodnikami z całego świata.

- To dla nas bardzo ważne, że burmistrz zagwarantował pełną współpracę, bez tego nie można zorganizować imprezy o znaczeniu globalnym, na którą przyjadą zawodnicy i kibice z całego świata – powiedział Daniel Leibundgut z OIF – Myślę, że razem zorganizujemy wspaniałe święto sportu, które przyczyni się do popularyzacji tej dyscypliny w waszym kraju. Jednym z wielu argumentów przemawiających za wyborem Trzebnicy do współorganizacji wspomnianych zawodów było doświadczenie z roku 2012, kiedy po raz pierwszy przeprowadziliśmy sprawnie dwudniowe zawody w biegach na orientację – nocą po mieście oraz sztafetę po Lesie Bukowym. Kolejnym atutem jest doskonała do przeprowadzenia tego typu zawodów lokalizacja i różnorodny charakter zabudowy, a także powstała w ostatnich latach infrastruktura i pozytywny klimat w dziedzinie organizacji spektakularnych wydarzeń sportowych.


IMG_1799.jpeg Burmistrz Marek Długozima, sekretarz Daniel Buczak, Daniel Leibundgut IOF oraz Kalikst Sobczyński, z-ca Dyrektora WKS „Śląsk” omawiają przebieg przygotowań do zbliżających się imprez Pucharu Świata oraz World Games w dyscyplinie Biegów na Orientacje.